بازگشت آزادقلم و ایجاد یک سرویس جدید

شهریور ماه سال ۱۳۹۸، زمانی بود که آغاز به نوشتن API آزادقلم کردم (لینک) . در سال ۹۸، سلسله اتفاقاتی که پشت هم رخ داد، کار کردن در اینترنت را به شدت سخت‌تر از گذشته کرد. محدودیت روی اینترنت، از آنچه به نظر می‌رسید جدی‌تر شده بود و بسیاری از کسب و کارها نیز بخاطر قطعی پیش آمده در آبان ۹۸ نیز به فعالیت خود پایان دادند.

آزادقلم، چندین بار در سال ۹۸ به دلایل متعددی من جمله قطع اینترنت، استفاده از سرور آزادقلم برای دسترسی به اینترنت و به همین دلیل قطع دسترسی توسط دیتاسنتر و بعدتر، ناتوانی در تامین هزینه سرور، همگی دست به دست هم دادند که فعالیت آزادقلم چندین ماه متوقف گردد.

قلم فارسی

پس از توفف چندماهه آزادقلم، فعالیت آزادقلم در تابستان ۱۳۹۹ دوباره از سر گرفته شد. اما پس از مدتی، دوباره مجبور به پایان دادن به فعالیت آزادقلم به دلایل مشابهی شدم که در توییتی (لینک) به آن اشاره کردم که البته مورد لطف دوستی نیز واقع شد 🙂

بازگشت آزادقلم، چرا و چگونه؟

آزادقلم دوباره قرار است به میادین بازگردد. اما این بار، قرار نیست که دیگر API در این وبسایت ارائه شود. بلکه کدهای آن در دسترس خواهند بود و شما می‌توانید با کمک راهنمای نمونه شخصی (لینک) یک نمونه از آزادقلم را روی سرورهای خود داشته باشید.

به این شکل، اطمینان از این جهت که همیشه حداقل یک نمونه آزادقلم در حال کار وجود دارد، حاصل می‌شود. همچنین هزینه نگهداری از API هم تا حد خوبی پایین می‌آید.

سرویس جدید، چه خواهد بود؟

بزودی، در مورد سرویس جدیدی که آزادقلم ارائه می‌کند صحبت خواهد شد. لازم به ذکر است که محصول و سرویس جدید آزادقلم، قرار نیست که انحصارا متعلق به فونت‌های آزاد و متن‌باز باشد؛ بلکه قرار است دامنه گسترده‌تری از فونت‌ها را دربر بگیرد.

از همین رو، احتمالا برند جدیدی برای محصول جدید اتخاذ شده و با آن برندینگ، محصول رونمایی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.